Sıkça Sorulan Sorular

Prof Dr. Orhan Babucçu merak ettiklerinizi yanıtlıyor.

Estetik Cerrahi Nedir? Rekonstrüktif Cerrahi Nedir?

Estetik cerrahi, vücutta normal kabul edilen bölgelerin ya da organların kişinin dış görünümünde yaratmak istediği değişiklik isteği ile yeniden şekillendirilmesi üzerine gerçekleştirilir.

İnsan vücudunun herhangi bir dokusu ya da organında, tümör, enfeksion, yanık vb. sebeplerden dolayı ya da doğuştan gelen sebepler ile biçimsel bozukluklar görülebilir. Bu biçimsel bozukluklar, insan yaşamında fonskiyonel ve/veya ruhsal bozukluklara yol açabilir. Plastik ve rekonstrüktif cerrahi bu tür doğuştan ya da sonradan oluşan bozuklukların yeniden yapılanması, onarımı amaçlı cerrahi girişimler gerçekleştirir.

Estetik Ameliyatlar Ağrılı Dönem Yaşatır mı?

Estetik ameliyatların diğer ameliyatlardan bir farkı yoktur. Tüm cerrahi girişimlerden sonra belrili ölçüde ağrılı bir dönem olasıdır. Ancak günümüzde kullanılan ağrı kesici tedaviler bu konuda çok etkili olmaktadır. Yeni sistemlerle (PCI) damardan ağrı kesicinin verilmesi hastanın insiyatifine bırakılır. Hasta ağrısı oldukça yanında olan bir düğmeye basar ve özel bir pompa mekanizması serum vasıtasıyla kuvvetli bir ağrı kesici verir. Bir diğer seçenek ameliyat edilen bölgeden ağrı hissini taşıyan sinirlerin yakınlarına yerleştirilen bir serum kanülüyle devamlı olarak uyuşuk tutulmasıdır.

Elbette ağrı kesici ilaçlar da verilmektedir. Sonuç olarak ameliyat sonrası elbette ağrı olur, ancak yeni teknolojiler sayesinde bu dönemi çok rahat atlatmanız mümkün.

Plastik Cerrahi Ameliyatı Sonrası İzi Kalır mı?

Derinin alt tabakası olan dermisin zedelendiği her durum iz ile iyileşir. Yani ister estetik ister başka bir nedenle olsun her cerrahi kesi izle iyileşir. “izsiz ameliyat söz konusu değildir”. Zaman zaman “lazerle izsiz estetik ameliyat” tarzında ilanlar görürüz. Bunlar en iyi niyetle haddini aşan PR çalışması olarak nitelendirilebilir.

Meme Büyütmede Kullanılan Silikonlar Kanser Yapar mı?

Bu güne kadar hiçbir bilimsel çalışmada silikon meme protezi ile meme kanseri arasında bir ilişki saptanmamıştır.

Meme Büyütmede Kullanılan Silikonların Belirli Bir Ömrü Var mı?

Şu anda 4.nesil meme protezleri kullanımda. Bundan önceki nesil protezlerin ortalam ömrünün 15-20 yıl olduğu düşünülmektedir. Halen kullanılan protezlerin ise ömürlerinin bundan çok daha uzun olacağı kesindir.

Meme Büyütmede Kullanılan Silikon Emzirmeye Engel mi?

Meme protezinin bizzat kendisi süt verme işlevini kesinlikle etkilemez. Ancak meme başının çevresinde yapılan kesi ile protez konulduğu taktirde süt kanallarının bir kısmının zedelenme ihtimali olabilir.

Meme Estetiği için Yaş Sınırı Var Mı?

Hastanın sağlık durumu elverdiği sürece bence yok. Ancak yaş arttıkça ameliyattan beklentilerimizin daha gerçekçi hale gelmesinde fayda var.

Karın Germe Operasyonundan Sonra Doğum Yapılabilir mi?

Elbette yapılabilir. Ama çocuk sahibi olmayı düşünen kadınların bu ameliyatı ertelemelerinde fayda var. Sonuçta her hamilelik karın dokusunda belirli bir deformasyona neden olacaktır.

Estetik Ameliyatlar Herkese Uygulanabilir mi?

Bir kişinin estetik ameliyat olabilmesi için beden ve ruh sağlığının bir cerrahi girişime izin vermesi gerekir. Bunun yanında her ameliyatın kendine göre gereklilikleri vardır. Örneğin göz kuruluğu çeken bir hastanın göz kapağı estetiği olması önerilmez. Estetik ameliyat için bedenen ve ruhen gelişimi tamamlamış olmak da önemlidir.

Burun Estetiğini Herkes Yaptrabilir mi?

Sağlık durumu uygun ve tercihan yüz gelişimi tamamlanmış her insan burun estetiği olabilir.

Merak ettiğiniz tüm sorularda size yardımcı olmak için hazırız!

 

Sağlığınız hakkında merak ettiğiniz herşey için bize info@orhanbabuccu.com adresinden ulaşabilirsiniz.