Karın Germe Ameliyatı ve Hamilelik

Abdominoplasti olarak da bilinen karın germe ameliyatı ülkemizde oldukça sık yapılan bir işlemdir. Basitçe, sarkmış karın dokusu karın ön duvarından kaldırılır, aşağı çekilerek gerilir ve fazla kısımlar çıkarılır. Bu arada karın duvarında, özellikle doğumdan sonra oluşan gevşemeyi ortadan kaldırmak için sıkılaştırma dikişleri atılır. Bu işlem kabaca bol bir elbiseye pile koymaya benzetilebilir. Daha sonra gerekirse yeni göbek deliği yapılır, ve cilt çamaşırın içine denk gelecek şekilde dikilir.

Özellikle yağ almayla birleştirildiğinde çok iyi sonuçlar alınan bu ameliyat beraberinde bir soru getirmektedir; bu kadar sıkılaştırılmış bir karınla hamile kalınırsa ne olur?

Genelde bu ameliyat artık çocuk sahibi olmayı düşünmeyen kadınlarda yapılır, aslında bu ameliyata gerek duyulmasının başlıca nedeni hamileliklerdir.

Tıbbi literatürde karın germe ameliyatından sonra hamile kalınmasınaı rapor eden yazılar bir elin parmaklarından az. Öte yandan bu hamileliklerin hepsi de başarıyla devam etmiş ve sağlıklı bebeklerle sonuçlanmış. Yazarlar, bunun da ötesinde, annelerde çok fazla bir deformasyon olmadığını belirtiyorlar.

Sonuç olarak şu ana kadar karın germe ameliyatının hamileliğe engel olduğunu gösterir bir çalışma yada rapor yok. Bu yazıların hemen hepsinde sezeryanla doğum tanımlandığından normal yoldan doğum hakkında birşey söylemek güç, ancak ameliyatın doğasına bakıldığında hiçbir sorun beklenmemsi lazım.

Elbette gerek karın germe gerekse meme küçültme ameliyatlarını artık çocuk sahibi olmayı düşünmediğimiz döneme ertelemekte fayda var. Özellikle karın germe ameliyatından sonra hamilelik için en az bir yıl beklenilmesini bilimsel yayınlara dayanarak söyleyebiliriz.

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/lib64/php/modules/memcached.so' - libmemcached.so.11: cannot open shared object file: No such file or directory

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: