Büyütülmüş Memelerde Meme Kanseri

Meme kanseri tedavisinde kabul edilen iki yaklaşım vardır; memenin tamamen alınması (mastektomi) ve kanser dokusunun meme dokusunun bir kısmı ile birlikte alınması (meme koruyucu ameliyat). Meme protezinin varlığı mastektomi ameliyatını etkilemez. Meme protez ile birlikte çıkarılır. Meme koruyucu ameliyatlar meme kanserinin erken evrelerinde memenin tamamen alınması ile aynı sonuca sahiptir, ancak memenin tamamının radyoterapi görmesi gerekir.

Yapılan çalışmalar meme protezinin bu tedaviyi etkilemediğini, sonuçların meme protezi olmayan hastalarla aynı olduğunu göstermiştir. Ancak kozmetik sonuçlar için aynısını söylemek zordur. Radyasyon deride geri dönüşsüz değişikliklere (sertleşme, renk değişikliği, kapsül oluşumu gibi) neden olur, bu da memenin şeklini bozar. Özetle radyoterapi gereken durumlarda meme protezli hastalar ileride meme şekli ve kapsül oluşumu ile ilgili sorunlar yaşayabilirler.

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/lib64/php/modules/memcached.so' - libmemcached.so.11: cannot open shared object file: No such file or directory

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: