Uyarılar & Sorunlar

Uyarılar

Sigara kullanan kişiler her ameliyatta olduğu gibi burada da risk altındadırlar. Anestezi sonrası akciğerlerde sorun çıkabileceği gibi, yara iyileşmesi de sağlıklı bireylere göre daha zor olacaktır. Sigara kullanımı ameliyattan 3 ay öncesinden kesilmelidir.

“Kan sulandırıcı ilaçlar” olarak bilinen antikoagulan ilaçları kullanan hastalar bunları mutlaka doktorlarına bildirmek zorundadırlar. Bu tür ilaçlar ameliyata engel değildir ancak ortalama 10 gün önceden kesilmelidir. Aynı şekilde kullandığınız ağrı kesicileri ve vitaminleri de doktorunuza bildirin çünkü bunlar da (özellikle E vitamini) kanama zamanını uzatabilir.

Bacaklarınızda varis yada daha önce toplardamarlarında tıkanma olan hastalar bunu mutlaka doktorlarına hatırlatmalıdırlar. Ameliyat sırasında yada sonrasında burada oluşan pıhtı akciğerlerinize giderek sağlığınızı tehlikeye sokabilir. Gerekli önlem ve tedavilerle bu risk çok düşük seviyelere çekilebilir. Aşırı kilo ve hareketsizlik, doğum kontrol hapı kullanımı da bu olasılığı arttıran etmenlerdir.

Sorunlar

Meme küçültme büyük bir ameliyattır. Genel anestezinin kendine ait riskleri az da olsa vardır.

Her branşta ve tüm ameliyatlarda ortak ameliyat sonrası olası sorunlar vardır. Bunlar: Ameliyat izi, ameliyat bölgesinde enfeksiyon ve hematom olarak bilinen cerrahi alana kan toplanması, toplar damarlarda pıhtı oluşumu ve ağrıdır.

Bütün cerrahi müdahalelerden sonra belirli bir iz kalır. Bu estetik ameliyatlar için de geçerlidir. Plastik cerrahinin buradaki farkı; mümkün olan en az izi bırakacak teknikleri kullanmak, izi en az fark edilen bölgeye yerleştirmek ve ameliyat sonrası izi azaltmaya yönelik kremler ve tedaviler uygulamaktır.

Ameliyat bölgesinde enfeksiyon ve hematom elbette istenmeyen sorunlardır. Uygun teknik ve azami dikkatle bu oranlar çok aşağıya çekilmiş, sık karşılaşılan sorunlar olmaktan çıkmıştır.

Toplardamarlarda oluşan pıhtının akciğerlere gitmesi kilolu, az hareket eden özellikle orta yaş gurubu insanlarda normalde de görülebilen bir durumdur. Ancak ameliyat bu riski daha arttırır. Bu durumu engellemek tıbbi önlemlerle mümkündür.

Bir de meme küçültmeye özel bazı olası sorunlar vardır, bunlar: Meme başlarında his kaybı/azalması, meme ucu kaybı, dikişlerin bölgesel açılması, doku ölümü ve asimetridir.

Meme uçlarında duyu kaybı/azalması tüm küçültme tekniklerinde görülebilecek bir durumdur. Çok sık olmasa da gerçekleştiğinde kalıcı olmaz ve aylar içinde geri gelir.

Meme ucu kaybı en korkulan durumların başında gelir. Çok yüksek miktarlı meme küçültmelerinde meme başı dolaşımı her zaman risk altındadır. Bunu engellemek için uygun teknikler kullanılmaktadır. Her türlü önleme rağmen bu gerçekleştiğinde ise sıklıkla kayıp yüzeysel olmakta ve biraz iz bırakmak kaydıyla kendi kendine iyileşmektedir.

Doku ölümleri ve dikiş açılmaları çok seyrek görülen olgulardır ve nihai sonucu değil sadece iyileşme sürecini etkilerler.

Herhangi bir destek dokusu olmadığından meme iyileşirken bazı asimetriler olabilir.

Dünyanın neresinde ameliyat olursanız olun yukarıdaki olasılıklar meme küçültme ameliyatı olacak tüm hastalar için istinasız geçerlidir. Siz iyi doktor ve hastane seçimiyle bu riskleri minimize edersiniz ancak tamamen ortadan kaldıramazsınız.

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/lib64/php/modules/memcached.so' - libmemcached.so.11: cannot open shared object file: No such file or directory

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: