Büyük Meme (Makromasti)

Nedir?

Kadınlarda memelerin vücuda oranla aşırı büyük olmasıdır ve “jigantomasti” , “hipermasti”, “meme hipertrofisi” gibi farklı terimlerle isimlendirilebilir (erkeklerde büyük memeye “jinekomasti” denir). Bir memeye “büyük” demek için standart bir kriter yoktur. Ancak ortalama memenin 225 -350 gr civarında olduğu ve meme ucunun göğüs kemiğinin başlangıcındaki çentikten ortalama 21-23 cm uzakta olduğu göz önüne alınarak bir fikir sahibi olunabilir. Bana göre ise büyük meme ya da makromasti onu taşıyan insana psikolojik ve fiziksel rahatsızlık veren memedir.

Neden Olur?

Neden bazı insanların memelerinin büyük olduğu sorusunun tek bir yanıtı yok. Hormonal faktörler, hamilelik, aşırı kilo alımı gibi pek çok neden büyük memeye yol açabilir. Kadınlarda meme büyüklüğünün kalıtsal olduğunu gösterir bir bulgu yok, yani büyük memeli bir kadının kızı küçük memeli, ya da iki kız kardeşten biri büyük diğeri küçük memeli olabilir.

Vücuttaki tüm hormonlar memeyi etkilese de büyüklüğünü en fazla etkileyen hormon esterojendir. Ancak büyük memeli kadınların çoğunda hormon seviyesi normaldir. Sorunun memeyi oluşturan dokuların esterojene aşırı hassas olması olarak tanımlayanlar vardır.

Çeşitli nedenlerden ötürü alınan bazı hormonal tedavilerin de memelerde büyüme yaptığı bilinmektedir.

Kilolu olmakla büyük meme arasında birebir ilişki olmasa da büyük memeli kadınların pek çoğunun kilosunun normalin üstünde olduğu bir gerçektir.

Özetle; bir kadın makromasti ile hayatının 4 ayrı döneminde karşı karşıya gelebilir

  • Ergenlik
  • Hamilelik
  • Kilo Alma
  • Hormonal Tedavi

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/lib64/php/modules/memcached.so' - libmemcached.so.11: cannot open shared object file: No such file or directory

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: