Ameliyat Süreci

Ameliyat Öncesi

Genel anestezi almanız için yapılması gerekli rutin tetkikler vardır, bunlara ek olarak sağlık durumunuzun gerektirdiği diğer tetkikler de yapılacaktır. Ayrıca yukarıda detaylı anlatıldığı gibi koşulların oluştuğu hastalarda ameliyat öncesi mammagrafi tetkiki istenecektir.

Genelde ameliyat olacağınız günün öncesi çizimlerinizi yapılır. Memelerinizin son şeklini verecek ameliyatın planlandığı bu çizimler aslında sürecin en önemli aşmalarından biridir.

Aksi söylenmediği sürece gece yarısından sonra hiçbir şey yenilip içilmez. Devamlı kullanmanız gerekli ilaçlarınız varsa bunları doktora danışmak şartıyla sabah çok az su ile alabilirsiniz.

Ameliyat Sonrası

Ameliyattan çıktığınızda göğüs kısmınız sargılı olacak. Her iki meme altınızın yan tarafından birer ince boru çıktığını göreceksiniz, bunlar içeride kan birikmesini engellemek için geçici olarak konulmuşlardır ve “diren” olarak isimlendirilirler.

Ameliyatın olduğu gün ve tercihen direnler çekilene kadar (toplam en fazla 3 gün) hastanede misafir edileceksiniz. Drenler çekildikten 2 gün sonra duş almaya başlayabilirsiniz. İlk 4 hafta ağır kaldırmanız ya da kollarınızı kullandığınız ağır sporları yapmanız uygun değildir.