Meme Küçültme Ameliyatı

Neden?

İnsanların böyle bir ameliyatı istemelerinin çeşitli nedenleri olsa da tüm şikâyetlerin kökeninde memelerin katlanılamaz büyüklüğü yatmaktadır. Büyük memeler her şeyden öte bazı kişilerde sosyal hayatta, giyimde ve ilişkilerde sorunlar yaratabilir. Bunun yanında aşırı büyük memelere sahip tüm kişilerde görülebilen sorunlar vardır: bel, sırt, boyun ve hatta baş ağrısı; omuzlarda askı izleri; meme aralarında ve altlarında pişikler ve mantar; ellerde ve parmaklarda uyuşma bunlardan sadece birkaçıdır.

Nasıl?

Meme küçültme işleminde değişik teknikler kullanılmaktadır. Hangi tekniğin seçileceğini pek çok etmen belirlemektedir. Memenin büyüklüğü, derinin esnekliği, istenen küçültme miktarı, hastanın beklentileri bunlardan sadece birkaçıdır. Meme küçültme ameliyatı hakkında en fazla merak edilen husus ameliyat sonrası oluşacak izin boyutu ve şeklidir. Bu ameliyatlarda 3 çeşit iz kalabilir: meme başını çevreleyen iz, bu izden aşağıya doğru uzanan ikinci diklemesine bir iz ve bu izlerin yanında tüm meme altını boydan boya kat eden üçüncü bir iz. Ben hastalarımda bazı istisnalar hariç sadece ilk iki çeşit izin kaldığı teknikler kullanıyorum. Böylelikle dekolte yada askılı giysilerde herhangi bir iz görünme riski olmuyor.

Ameliyat genel anestezi altında yapılmakta ve yapılacak işlemin büyüklüğüne göre 3 ila 5 saat arasında sürebilmektedir. Ameliyat sırasında çıkarılan meme dokusu mutlaka patolojik incelemeye gönderilmektedir.

Ne zaman?

Elbette zamanlama tamamıyla kişilere aittir, ancak karar verme aşamasında bazı gerçeklerin bilinmesinde fayda vardır.

Ergenlik çağında meme küçültme ameliyatı çok istenen bir şey olmasa da devasa boyutlara ulaşmış memelerin bir ergende yarattığı sorunlar göz ardı edilmemelidir. Psikolojik gelişim ve sosyal yaşam açısından zorunluluksa, meme küçültme düşünülmelidir. Burada en büyük sorun memelerin büyümesinin tamamlanmamış olmasıdır. Bu gibi durumlarda memelerin büyüklüğünde 6 ay boyunca bir değişiklik olmaması bir ölçüt olabilir.

Meme küçültme ameliyatları için hamilelik ve emzirme sürecinin bitmesi ve güvenli bir sürenin geçmesi beklenir. Bu süre kişilere göre değişse de bilimsel açıdan süt verme işleminin bitmesinden en az 6 ay, tercihan 12 ay sonra bu ameliyatın yapılmasıdır. Bebek ve anne sağlığı açısından sağlığı tehdit etmeyen bir ameliyatın biraz ertelenmesinde sorun olmaması lazım. Memeler hamilelik ve emzirme sırasında şişer ve büyürler. Memelerin nihai haline ulaşması doğumdan ve eğer bebek emzirildiyse sütün kesilmesinden sonraki 6-12 ayı bulur. Bu şişlik geçmeden memede yapılacak ameliyatın boyutunu saptamak doğru değildir.

Bir diğer konu da aybaşı döneminde ameliyattır, prensipte sağlığa bir etkisi yoktur ancak bu dönemde meme daha şişkin ve kanlanması daha fazla olacağından operasyonun ertelenmesi daha uygun olacaktır.

Meme küçültme ameliyatı ciddi bir işlemdir, randevu yükünüzün azaldığı herhangi bir boş zamanda olunabilecek bir ameliyat değildir. Bu nedenle kendinize ve sağlığınıza yeteri kadar zaman ayırdığınıza emin olun.

Kim?

Bu ameliyatı ülkemizde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanları yapabilmektedir. Ameliyatınızın yapılacağı hastanenin koşulları da çok önemlidir. Cerrahınıza konuyla ilgili tecrübesini sormanız mümkün, ancak daha önce yaptığı ameliyatları hastanın yazılı izni olmadığı sürece size göstermesinin yasal olarak olanağı yoktur. Aynı gizliliği kendiniz için de isteyebilirsiniz.

Kime?

Bu ameliyatı olmayı gerçekten kendisi için isteyen, motivasyonu güçlü, sağlıklı bireyler ideal adaylardır. Birinci derece yakınlarınızın desteğini almanız çok önemlidir ve önerilir.

Tansiyon, damar sertliği ve şeker gibi hastalıklara sahip olan insanlar da bu ameliyatı olabilirler, ancak bu kişilerde ameliyat yerlerinin iyileşmesinde ve ameliyat sonrası dönemde sorunlar çıkabilir.

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/lib64/php/modules/memcached.so' - libmemcached.so.11: cannot open shared object file: No such file or directory

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: