Meme Dikleştirme Ameliyatı

Nedir?

Sarkık meme kavramı kişisel değerlendirmelere açık olsa da tıbbi kriterlere göre tanımlamak mümkündür. İdeal meme şekli konusunda kabul gören görüş meme ucunun meme kitlesinin en yüksek noktasında (piramitin tepe noktası) ve memenin altındaki kıvrımın daha üstünde olmasıdır. Memenin sarkıkılığının (pitozis) derecelendirilmesinde meme ucunun bu alt kıvrımdan ne kadar aşağıda olduğu dikkate alınır. En ilerlemiş formunda meme ucu artık memenin en alt noktasında, aşağıya doğru bakıyordur. Bazen de yalancı meme sarkıklığı diye çevirebileceğimiz “pseudoptozis” olguları ile karşılaşırız. Bu vakalarda meme başı memenin alt kıvrımının üstünde olmasına rağmen meme dokusu belirgin bir şekilde kıvrımın altına sarkmıştır.

Neden?

Meme deri, yağ dokusu ve süt bezlerinden oluşan bir yapıdır. Vücuda sadece özelleşmiş bağ dokularıyla bağlıdır. Bu bağ dokuları yaşlanma ve yerçekiminin etkisi ile gevşerler. Bir diğer neden ise yine zamanla memenin şeklini ve diriliğini veren dokuların azalmasıdır. Son olarak doğumla beraber süt bezleri aşırı şişer ve memeyi büyütür. Süt verme işlemi bittikten sonra bezler eski haline geri döner ve memelerde aşırı bir hacim kaybı olur. Beklenen sonuç memenin sarkmasıdır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı

Neden?

Bu tamami ile hastanın kendisini algılayış biçimiyle alakalı konudur. Her ne kadar sağlığa direk etkisi olmasa da kişinin kendinin daha mutlu ve güvenli hissedeceği bir vücut formuna sahip olmayı istemesi çok doğaldır.

Ne zaman?

Bu ameliyat için özellikli bir zaman söz konusu değil. Menstrasyonun hemen önce ve sonrası meme dokusu şiştiğinden ve kanlanması arttığından ameliyat için uygun zamanlar değildir. Kilo veriyor ve daha da vermeyi düşünüyorsanız, yada süt verme süreciniz henüz yeni sonlandıysa ameliyata kara vermeden önce memelerinizin şeklinin artık değişmeyeceğinden emin olmanız gerekir. Bunun için en az altı aya ihtiyacımız var.

Kim?

Bu ameliyatı ülkemizde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanları yapabilmektedir. Ameliyatınızın yapılacağı hastanenin koşulları da çok önemlidir. Cerrahınıza konuyla ilgili tecrübesini sormanız mümkün, ancak daha önce yaptığı ameliyatları size göstermesinin yasal olarak olanağı yok. Aynı gizliliği kendiniz için de isteyin.

Kime?

Bu ameliyatı olmayı kendisine ait nedenlerden dolayı isteyen, motivasyonu güçlü, sağlıklı bireyler ideal adaylardır. Birinci derece yakınlarınızın desteğini almanız çok önemlidir ve önerilir.

Eğer memelerinizi kendiniz için değil de eşiniz yada partnerinizin ısrarı veya zorlaması ile dikleştirmek istiyorsanız bu kararınızı bir kez daha gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Bu konuda daha detaylı bilgiyi hekiminizle görüşerek alabilirsiniz.

Tansiyon, damar sertliği ve şeker gibi hastalıklara sahip olan insanlar da bu ameliyatı olabilirler, ancak bu kişilerde ameliyat yerlerinin iyileşmesinde ve ameliyat sonrası dönemde sorunlar çıkabilir.

Nasıl?

Bu ameliyatı meme dikleştirmeden ziyade meme şekillendirme ameliyatı olarak tanımlamak daha doğru olacaktır. Bu işlemle sadece sarkmış fazla deri alınmaz, aynı zamanda meme dokusu yeniden şekillendirilir. Sarkmanın ciddiyetine göre değişik ameliyat teknikleri vardır. Hafif derecelerde sadece meme başının çevresinde bir iz bırakarak bu işlemi yapmak mümkünken daha ileri durumlarda meme ucundan aşağıya doğru inen ikinci bir iz gerekebilir.

Bu Ameliyata Özel Bilinmesi Gerekenler

Duyu Değişikliği:

Bu ameliyattan sonra meme uçlarında his değişikliği ya da kaybı olabilir. Büyük bir bölümü zamanla düzelir, ancak kalıcı olma ihtimali çok düşük de olsa vardır.

İz

Ameliyat izi ilk 6-12 hafta süresince pembe ve kabarıktır, ve bu halde aylarca kalabilir. Ortalama 6 aydan sonra bu izlerin yavaşça silinmesi beklenir ancak hiçbir zaman kaybolmazlar.

DİKKAT!

Sigara kullanan kişiler her ameliyatta olduğu gibi burada da risk altındadırlar. Anestezi sonrası akciğerlerde sorun çıkabileceği gibi, yara iyileşmesi de sağlıklı bireylere göre daha kötü olacaktır. Sigara kullanımı ameliyattan 3 ay öncesinden kesilmelidir.

“Kan sulandırıcı ilaçlar” olarak bilinen antikoagulant ilaçları kullanan hastalar bunları mutlaka doktorlarına bildirmek zorundadırlar. Bu tür ilaçlar ameliyata engel değil ancak ortalama 10 gün önceden kesilmelidir.

Bacaklarınızda varis yada daha önce toplardamarlarında tıkanma olan hastalar bunu mutlaka doktorlarına hatırlatmalıdırlar. Ameliyat sırasında yada sonrasında burada oluşan pıhtı akciğerlerinize giderek sağlığınızı tehlikeye sokabilir. Gerekli önlem ve tedavilerle bu risk çok düşük seviyelere çekilebilir.

Meme kanserinin önceden tespitinde kadınların kendilerini düzenli olarak muayene etmeleri çok önemlidir. Ek olarak mamografi kullanılmaktadır. Mamografinin kendisinin de bir radyasyon maruziyeti olduğu göz önüne alındığında Amerikan Kanser Derneği 40 yaşından sonra yıllık mamografi kontrolü önermektedir. Meme dikleştirme ameliyatlarından önce rutin mammagrafi gerekli değildir. Ailesinde meme kanseri öyküsü olan yada diğer risk faktörlerine sahip hastalarda tavsiye edilir. Eğer tetkiklerde şüpheli bir alan varsa buranın ne olduğu ilgili doktor tarafından tam olarak doğrulanmadan meme dikleştirme işlemine geçmemek lazımdır.

Sorunlar

Enfeksiyon: Çok seyrek de olsa ameliyat bölgesinde enfeksiyon oluşabilir. Bu genellikle ilk haftalarda ortaya çıkar ve bazen enfeksiyon geçinceye kadar antibiyotik kullanımı ve düzenli pansuman gerekebilir.

Hematom: Ameliyat sonrası o bölgede kanama ve takiben şişme ve ağrı herhangi bir cerrahi girişim sonrası olabilir. Eğer kanama fazla olursa kanamayı durdurmak ve biriken kanı boşaltmak için ikinci bir girişim gerekebilir.

Ameliyat Öncesi

Ameliyattan 1 hafta önce sizi detaylı bir görüşmeye davet edeceğim, bu görüşme esnasında tüm sorularınız yanıtlanmaya çalışılacak. Bu tür görüşmelerin telefondan ziyade yüz yüze yapılması daha sağlıklı olmaktadır. Aynı görüşmede izniniz dahilinde fotoğraflarınız çekilecektir. Fotoğraflar ameliyatın planlanmasında ve ameliyat öncesi-sonrası karşılaştırmanın yapılmasında çok önemlidir. Bu fotoğraflarda kesinlikle hastanın yüzü yada tanınmasını sağlayacak bir özelliği çıkmamaktadır. Ayrıca bu fotoğrafların her türlü bilimsel amaç için de olsa doktorunuzdan başka birisi tarafından görülmesi sadece sizin yazılı izninizle olabilir.

Genel anestezi almanız için yapılması gerekli rutin tetkikler vardır, bunlara ek olarak sağlık durumunuzun gerektirdiği diğer tetkikler de yapılacaktır.

Ameliyat olacağınız günün öncesi doktorunuzun ofisinde çizimler yapılacaktır. Memelerinizin son şeklini verecek ameliyatın planlandığı bu çizimler aslında sürecin en önemli aşmalarından biridir.

Aksi söylenmediği sürece gece yarısından sonra hiçbir şey yenilip içilmez. Devamlı kullanmanız gerekli ilaçlarınız varsa bunları doktora danışmak şartıyla sabah çok az su ile alabilirsiniz.

Ameliyat

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Yapılacak ameliyat türüne göre 3-4 saat sürer. Unutmayın bu süre cerrahinin süresidir. Sizin ameliyathaneye girişiniz, anestezi için hazırlanışınız, ameliyatınız ve uyanmanız için geçen toplam süre biraz daha uzun olacaktır.

Ameliyat Sonrası

Ameliyattan çıktığınızda göğüs kısmınız sargılı olacak. Ameliyattan sonraki 1-2 gün kendinizi biraz yorgun hissedebilirsiniz. Biraz ağrınız olabilir ancak uygun ağrı kesicilerle kontrol altında olacaktır.

Pansumanlarınız 2. Günün sonunda açılacak ve takip eden 3 hafta boyunca sizden özel bir sutyen takmanız istenecek. Dikişleriniz 2. Haftanın sonunda alınacak. Memelerinizdeki şişlik ameliyattan sonraki dönemde altı aya kadar sürebilir. Bu süre zarfında meme uçlarınızda ve dikiş yerlerinizde yanmaya yada kaşınmaya benzer hisler duyabilirsiniz.

İlk üç hafta memeler çok hassas olduğundan çok fazla fiziksel temas önerilmez.

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/lib64/php/modules/memcached.so' - libmemcached.so.11: cannot open shared object file: No such file or directory

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: