Meme Estetiği Ameliyatlarından Sonra Süt Verme

Meme estetiği isteyen ve çocuk sahibi olma yaşında olan hastalarımdan en sık duyduğum soru “Ameliyattan sonra süt verebilir miyim?” oluyor. En başta söylemek gerekirse bunun “evet” yada “hayır” diye basit bir cevabı yok. Sonucu pek çok faktör etkileyecektir. Bunlar basitçe;

Daha önce emzirme durumu: Ne yazık ki her kadının bebeğini emzirmesi mümkün olmuyor. Meme estetiğinden sonra süt verebilme durumu sadece önceki doğumlardan sonra süt vermiş kadınlarda tartışılabilir. Diğer türlü daha önce hiç çocuk sahibi olmamış bir kadına doğumdan sonra süt verebileceği garantisi ameliyat olmasa da verilemez.

Yapılacak olan ameliyat türü: Meme estetiği başlığının altına pek çok ameliyat türü yazmak mümkün. Başlıca meme küçültme, meme büyütme ve meme dikleştirmedir. Bazen dikleştirme ameliyatı büyütme ve küçültme ameliyatlarına eşlik eder.

Seçilen ameliyat tekniği: Her bir ameliyatın pek çok değişik türde yapılma olanağı vardır. Kullanılacak cerrahi tekniği memenin yapısı ve elde edilmek istenen sonuç belirler.

Hastanın genel sağlık durumu: Süt verme işlemi beyindeki hipofiz bezi de dahil pek çok organın ve salgı bezinin rol aldığı karmaşık bir süreçtir. Bu hassas denge bazen çeşitli hastalıklar ya da tedavileri sonucu bozulabilir.

Meme Büyütme ve Süt Verme:

Meme büyütme ameliyatından sonra süt verme işleminde bir sorun rapor edilmemiştir. Protez meme bezlerinin veya göğüs kasının altına konulur bu nedenle süt verme işlemine bir etkisi olmaz. Bu konuda çok hassas olan kadınlar meme ucundan değil de meme altından protez konulmasını seçebilirler. Süte silikon karışması olasılığı yok denecek kadar azdır.

Meme Küçültme ve Süt Verme:

Bu ameliyatta adından da anlaşılacağı gibi meme dokusunun bir kısmı çıkarılır. Bu işlem sırasından süt verme kanallarının bir kısmının zedelenmesi kaçınılmazdır. Bazı tekniklerle (central mound tekniği gibi) hasarı azaltmak mümkün olsa da hiçbir teknik operasyondan sonra süt vermeyi garantileyemez. Eğer bebeğinizi emzirmek sizin için hayatiyse operasyonu süt verme işleminin bitmesinden 6 ay sonrasına ertelemek daha mantıklı olacaktır.

Meme Dikleştirme ve Süt Verme:

Meme dikleştirme ameliyatı fazla derinin alınmasından oluşan basit bir ameliyat değildir. Meme dokusunun da şekillendirilmesi gerekir sıklıkla. Bu nedenle yapılacak ameliyatı cerrahınızla detaylı bir şekilde konuşmanızı tavsiye ederim. Memenizdeki sarkıklık çok fazla ise dikleştirme ameliyatının yanında meme protezi uygulaması da gerekebilir. Süt vermeyi engelleme ihtimali meme küçültme ameliyatından çok daha düşük olsa da meme dikleştirme ameliyatları da süt kanallarına zarar verebilir.

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/lib64/php/modules/memcached.so' - libmemcached.so.11: cannot open shared object file: No such file or directory

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: