Uyarılar & Sorunlar

Uyarılar:

Sigara kullanan kişiler her ameliyatta olduğu gibi burada da risk altındadırlar. Anestezi sonrası akciğerlerde sorun çıkabileceği gibi, yara iyileşmesi de sağlıklı bireylere göre daha kötü olacaktır. Sigara kullanımı ameliyattan 3 ay öncesinden kesilmelidir.

“Kan sulandırıcı ilaçlar” olarak bilinen antikoagulant ilaçları kullanan hastalar bunları mutlaka doktorlarına bildirmek zorundadırlar. Bu tür ilaçlar ameliyata engel değil ancak ortalama 10 gün önceden kesilmelidir.

Bacaklarınızda varis yada daha önce toplardamarlarında tıkanma olan hastalar bunu mutlaka doktorlarına hatırlatmalıdırlar. Ameliyat sırasında yada sonrasında burada oluşan pıhtı akciğerlerinize giderek sağlığınızı tehlikeye sokabilir. Gerekli önlem ve tedavilerle bu risk çok düşük seviyelere çekilebilir.

Meme kanserinin önceden tespitinde kadınların kendilerini düzenli olarak muayene etmeleri çok önemlidir. Ek olarak mamografi kullanılmaktadır. Mamografinin kendisinin de bir radyasyon maruziyeti olduğu göz önüne alındığında Amerikan Kanser Derneği 40 yaşından sonra yıllık mamografi kontrolü önermektedir. Meme protezi meme kanserinin tespitini eğer uygun şekilde mammagrafi yapılırsa engellemez. Bunun için mutlaka radyoluğunuzu protezden haberdar etmeniz gerekmektedir.

Meme büyütme ameliyatlarından önce rutin mammagrafi çektirmek mutat değildir. Ailesinde meme kanseri öyküsü olan yada diğer risk faktörlerine sahip hastalarda tavsiye edilir. Eğer tetkiklerde şüpheli bir alan varsa buranın ne olduğu ilgili doktor tarafından tam olarak doğrulanmadan meme büyütme işlemine geçmemek lazımdır. Meme protezi olan bir hastada mammagrafi tatmin edici sonuç vermezse MR her zaman düşünülmesi gerekli bir alternatiftir.

Sorunlar:

Enfeksiyon: Çok seyrek de olsa implant bölgesinde enfeksiyon oluşabilir. Bu genellikle ilk haftalarda çıkar ve bazen enfeksiyon geçinceye kadar implantın çıkarılması gerekebilir. Birkaç ay sonra yeni implant konulur.

Hematom: Ameliyat sonrası o bölgede kanama ve takiben şişme ve ağrı herhangi bir cerrahi girişim sonrası olabilir. Eğer kanama fazla olursa kanamayı durdurmak ve biriken kanı boşaltmak için ikinci bir girişim gerekebilir.