Ameliyat Süreci

Ameliyat Öncesi

Ameliyattan 1 hafta önce sizi detaylı bir görüşmeye davet edeceğim, bu görüşme esnasında tüm sorularınız yanıtlanmaya çalışılacak. Bu tür görüşmelerin telefondan ziyade yüz yüze yapılması daha sağlıklı olmaktadır. Aynı görüşmede izniniz dâhilinde fotoğraflarınız çekilecektir. Fotoğraflar ameliyatın planlanmasında ve ameliyat öncesi-sonrası karşılaştırmanın yapılmasında çok önemlidir. Bu fotoğraflarda kesinlikle hastanın yüzü yada tanınmasını sağlayacak bir özelliği çıkmamaktadır. Ayrıca bu fotoğrafların her türlü bilimsel amaç için de olsa doktorunuzdan başka birisi tarafından görülmesi sadece sizin yazılı izninizle olabilir.

Genel anestezi almanız için yapılması gerekli rutin tetkikler vardır, bunlara ek olarak sağlık durumunuzun gerektirdiği diğer tetkikler de yapılacaktır.

Ameliyat olacağınız günün öncesi doktorunuzun ofisinde çizimler yapılacaktır. Memelerinizin son şeklini verecek ameliyatın planlandığı bu çizimler aslında sürecin en önemli aşmalarından biridir.

Aksi söylenmediği sürece gece yarısından sonra hiçbir şey yenilip içilmez. Devamlı kullanmanız gerekli ilaçlarınız varsa bunları doktora danışmak şartıyla sabah çok az su ile alabilirsiniz.

Ameliyat Süreci

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Yapılacak ameliyat türüne göre 1-2 saat sürer. Unutmayın bu süre cerrahinin süresidir. Sizin ameliyathaneye girişiniz, anestezi için hazırlanışınız, ameliyatınız ve uyanmanız için geçen toplam süre bunun iki katı olacaktır.

Ameliyat Sonrası

Ameliyattan çıktığınızda göğüs kısmınız sargılı olacak. Ameliyattan sonraki 1-2 gün kendinizi biraz yorgun hissedebilirsiniz. Biraz ağrınız olacak ancak uygun ağrı kesicilerle kontrol altında olacak. 24-48 saat içinde kendinizi eskisi gibi hissetmeye başlayacaksınız.

Pansumanlarınız 2. Günün sonunda açılacak ve takip eden 3 hafta boyunca sizden özel bir sutyen takmanız istenecek. Dikişleriniz 2. Haftanın sonunda alınacak. Memelerinizdeki şişlik ameliyattan sonraki 3-5 haftalık süreçte geçecektir. Bu süre zarfında meme uçlarınızda ve dikiş yerlerinizde yanmaya yada kaşınmaya benzer hisler duyabilirsiniz.

İlk iki üç hafta memeler çok hassas olduğundan çok fazla fiziksel temas önerilmez.