Silikon

Günümüzde silikon kelimesi neredeyse protez yerine kullanılmaktadır, aslında bu yaklaşımın pek çok haklı nedeni de vardır çünkü protezlerin neredeyse tamamı silikondan üretilmekte, hiç olmazsa silikon içermektedir.

Silikon Nedir?

Silikonun temel yapı taşı silisyum isimli bir elementtir. Silisyum oksijenden sonra dünyada en fazla bulunan elementtir, bu kadarla da kalmaz yıldız ve meteorların yapısında yüksek miktarda silisyum bulunur. Silisyum doğada serbest olarak bulunmaz, daha ziyade silikat denilen okside silisyum şeklinde bulunurlar. Kum, kuartz ve kristaller bildiğimiz en tanıdık silikatlardır. Silikon silisyumun oksijen ile oluşturduğu uzun zincirden ve bunlara bağlı karbon atomundan oluşan büyük bir moleküldür. Bugün hayatımızın her aşamasına girmiştir.

Silikonla İlgili Sık Sorulanlar:

Silikon Meme Kanserine Neden Olur Mu?

Hayır, ne meme kanserine neden olduğu ne de tedavi edilmiş meme kanserinin tekrarına neden olduğunu gösterir herhangi bir kanıt yoktur.

Silikon Vücutta Başka Hastalıklara Neden Olur Mu?

Hayır, şu ana kadar konulan protezlerin yapısındaki silikonun vücutta neden olduğu herhangi bir hastalığa neden olduğu gösterilmemiştir.

Silikon Protez Emzirmede Sorun Oluşturur Mu?

Hayır, aksine Amerika’da marketlerde satılan pek çok inek sütü ve hazır mamanın içerisinde silikon protezi olan bir annenin verdiği sütün içerisinde bulunan silikondan daha fazla silikon bulunmuştur. Sütteki silikonun bebekler için bir zararı da gösterilmemiştir. Son olarak: silikon protez kullanan kadınların sütündeki silikon miktarı ile protez taktırmamış bir kadının sütündeki silikon miktarı arasında bir fark yoktur.

Silikon Protezin Hamileliğe Bir Zararı Var Mıdır?

Hayır yoktur.

Silikon Protez Romatizmal Hastalıklara Neden Olur Mu?

90’lı yılların başında Amerika Birleşik Devletlerinde meme protezlerinin bağışıklık sistemi ve bağ dokusu hastalıklarına neden olduğu iddia edilmiş ve muazzam tazminat davaları açılmıştır. Ancak bu sosyolojik olgu silikon protezin adı geçen hastalıklarla ilintisi olmadığı tespit edildikçe unutulup gitmiştir.

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/lib64/php/modules/memcached.so' - libmemcached.so.11: cannot open shared object file: No such file or directory

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: