Protez

Protezin Cinsi:

İmplantın cinsi ne olursa olsun, dış kabuğu her zaman silikondan yapılmıştır. Bu dış kabuğun içi serumla doldurulacak şekilde tasarlandığında “salin-filled” dediğimiz tip implant oluşur. Eğer içi birbirine sıkıca bağlı silikon moleküllerinden oluşan silikon jeli ile doldurulursa silikon jel implantı elde edilir. Jel implantlarda hacim sabittir ve değiştirilemez.

Protezin Şekli:

Protezler başlıca iki şekilde üretilir; yuvarlak ve anatomik (damla şekilli)

Yuvarlak protezler (şekil): Her ne kadar “yuvarlak” olarak tanımlansa da bu implantlar küre şeklinde değildir. Daha çok düzgün bir kürenin iki tarafından hafifçe bastırılarak oluşturulmuş şekliyle tanımlanabilir (burada kendin oyun hamuru ile yapabilirsin).

Anatomik (damla) protezler (şekil): Protezin üst tarafı daha incedir ve alta doğru hacim artar. Dışarıdan bakıldığında bir damla şeklindedir. Memenin üst kısmında aşırı dolgunluk yaratmayacağından yumuşak dokusu yeteri kadar olmayan ptotik (sarkık) memelerde çok iyi sonuçlar verir. Memenin duruşunu andırdığından anatomik olarak isimlendirilir. Ancak bu tip protezlerin dezavantajları da vardır; başta bu implantı yerleştirmek yuvarlak tipe göre daha zor, çünkü implant sadece tek bir pozisyonda olabilir, oysa yuvarlak implant nasıl konulursa konulsun dışarıdan bir şekil bozukluğu fark edilmez. Anatomik implantları her kesiden, örneğin koltuk altından, koyamazsınız.

Protezin Yüzeyi:

İmplantın yüzeyi pürüzsüz (smooth) ya da pürtüklü (textured) olabilir. İlk başlarda tüm implantların yüzeyi pürüzsüzken daha sonraları kapsül oluşumunu azaltmak amacıyla yüzey poliüretan çok ince bir tabakayla kaplanmıştır. Teorik olarak kapsül oluşumuna neden olan fibroz doku bu girintiler arasında etkinliğini kaybedecektir. Bu teori büyük ölçüde doğrulanmış ve textured modellerde kapsül oluşumu nispeten azalmıştır. Ancak halen smooth implantlar üretilmektedir çünkü kas altı implant konulmasında textured implanta gerek yoktur. Ayrıca pürtüklü yüzeyleri nedeniyle textured implantları küçük kesilerden yerleştirmek çok mümkün değilidir.

Protez Hacmi

Protezlerin tümü aynı miktarda doldurulmaz. Bazısı oldukça gevşekken bazısı ise gerginlik derecesinde doldurulmuştur. Bunun yanında yükseklikleri de değişken olabilir. Hastanın meme dokusunun kalitesine ve hastanın beklentilerine göre protez hacmi, protezin doldurulma oranı ve yüksekliği değişir.

Protezin Ömrü:

Tüm teknolojik gelişmelere rağmen protezlerin yaşam boyu kullanılması garantisi henüz yoktur. Günümüzde meme protezinin konulduktan sonra ortalama 20-30 yıllık bir olduğu düşünülmektedir.

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/lib64/php/modules/memcached.so' - libmemcached.so.11: cannot open shared object file: No such file or directory

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: