Patoloji Jinekomasti Nedir?

Patolojik jinekomastiye neden olan durumların başında dışarıdan tedavi amaçlı, doping amaçlı ya da kazayla çeşitli hormonların alınması gelmektedir. Bugün kullanılan bazı ilaçların kendisi hormon olmasa bile hormon dengesini değiştirerek jinekomastiye neden olabildiği gösterilmiştir. Doping amaçlı hormon alımını vücut geliştirme ya da ağır spor yapanlarda görmekteyiz. Jinekomastinin ana sorumlusu olan esterojen hormonuna bazen fark etmeden de maruz kalabiliriz. Devamlı bir şekilde esterojen içeren saç bakım kremleri kullanan berberler, esterojen vajinal krem kullanan partneri olan erkekler, estrojen içeren besinlerle beslenmiş hayvanların etlerini yiyen kişilerde jinekomasti görülebilir. Uyuşturucu maddelerin bazılarının da jinekomastiye neden olduğu bilinmektedir.

Patolojik jinekomastiye neden olabilecek bir diğer konu ise vücudumuzun diğer bölgelerindeki hastalıklarıdır. Böbrek yetmezliği ve bazı karaciğer hastalıklarında jinekomasti görülmektedir. Öte taraftan troid hastalığı (hipertroidizm) olan hastalarda da sıklıkla bu durum görülebilmektedir.

Jinekomastiye neden olabilen durumlar arasında en istenmeyen ihtimaller kanserlerdir. Testis tümörleri ve böbrek üstü bezlerinin tümörleri direk olarak hormon salgılayarak buna neden olmaktadır. Öte taraftan memelerin büyümesine neden olan diğer maddeleri akciğer, karaciğer, mide ve böbrekte oluşabilecek pek çok kanser türü de salgılayabilir. Diğer bir neden ise bir beyin tümörü olan hipofiz adenomudur. Çok nadir de olsa erkeklerde de meme kanseri görülebilir.

Jinekomasti şikayeti ile doktorunuza başvurduğunuzda tüm bu ihtimaller ameliyattan önce titizlikle gözden geçirilmektedir. Burada unutulmaması gereken jinekomasti vakalarının çok az bir yüzdesinde yukarıda sayılan hastalıkların görüldüğüdür.

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/lib64/php/modules/memcached.so' - libmemcached.so.11: cannot open shared object file: No such file or directory

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: