Jinekomasti Ameliyatına Özel

Önemli Başlıkları Sıralayacak Olursak

TEKRARLAR MI?

Süt bezleri alındıktan sonra bir daha oluşmaz, ancak aşırı kilo alımlarında memeler tekrar büyüyebilir.

AMELİYAT ÖNCESİ

Genel anestezi almanız için yapılması gerekli rutin tetkikler vardır, bunlara ek olarak sağlık durumunuzun gerektirdiği diğer tetkikler de yapılacaktır.

Genelde ameliyat olacağınız günün öncesi çizimlerinizi yapılır. Memelerinizin son şeklini verecek ameliyatın planlandığı bu çizimler aslında sürecin en önemli aşmalarından biridir.

Aksi söylenmediği sürece gece yarısından sonra hiçbir şey yenilip içilmez. Devamlı kullanmanız gerekli ilaçlarınız varsa bunları doktora danışmak şartıyla sabah çok az su ile alabilirsiniz.

AMELİYAT SONRASI

Uyandığınızda size daha önce aldırılmış özel bir göğüs korsesi giymiş olursunuz. Memeler aşırı büyük ve cerrahi alan daha genişse kanın dışarıya alınmasını sağlayan ve “dren” adı verilen serum hortumu benzeri bir tüp olabilir.

İki gün sonra duş almaya başlayabilirsiniz. Korseyi 3 hafta kullanacaksınız.

SORUNLAR

Her branşta ve tüm ameliyatlarda ortak ameliyat sonrası olası sorunlar vardır. Bunlar: Ameliyat izi, ameliyat bölgesinde enfeksiyon ve hematom olarak bilinen cerrahi alana kan toplanması, toplar damarlarda pıhtı oluşumu ve ağrıdır.

Bütün cerrahi müdahalelerden sonra belirli bir iz kalır. Bu estetik ameliyatlar için de geçerlidir. Plastik cerrahinin buradaki farkı; mümkün olan en az izi bırakıcak teknikleri kullanmak, izi en az farkedilen bölgeye yerleştirmek ve ameliyat sonrası izi azaltmaya yönelik kremler ve tedaviler uygulamaktır.

Ameliyat bölgesinde enfeksiyon ve hematom elbette istenmeyen sorunlardır. Uygun teknik ve azami dikkatle bu oranlar çok aşağıya çekilmiş, sık karşılaşılan sorunlar olmaktan çıkmıştır.

Toplardamarlarda oluşan pıhtının akciğerlere gitmesi kilolu, az hareket eden özellikle orta yaş gurubu insanlarda normalde de görülebilen bir durumdur. Ancak ameliyat bu riski daha arttırır. Bu durumu engellemek tıbbi önlemlerle mümkündür.

Bir de jinekomasti ameliyatına özel bazı olası sorunlar vardır, bunlar: Meme başlarında his kaybı/azalması, meme ucu kaybı, dikişlerin bölgesel açılması, doku ölümü ve asimetridir.

Meme uçlarında duyu kaybı/azalması tüm küçültme tekniklerinde görülebilecek bir durumdur. Çok sık olmasa da gerçekleştiğinde kalıcı olmaz ve aylar içinde geri gelir.

Meme ucu kaybı en korkulan durumların başında gelir. Çok yüksek miktarlı meme küçültmelerinde meme başı dolaşımı her zaman risk altındadır. Bunu engellemek için uygun teknikler kullanılmaktadır. Her türlü önleme rağmen bu gerçekleştiğinde ise sıklıkla kayıp yüzeyel olmakta ve biraz iz bırakmak kaydıyla kendi kendine iyileşmektedir.

Doku ölümleri ve dikiş açılmaları çok seyrek görülen olgulardır ve nihai sonucu değil sadece iyileşme sürecini etkilerler.

Herhangi bir destek dokusu olmadığından meme iyileşirken bazı asimetriler olabilir.

Dünyanın neresinde ameliyat olursanız olun yukarıdaki olasılıklar jinekomasti ameliyatı olacak tüm hastalar için istinasız geçerlidir. Siz iyi doktor ve hastane seçimiyle bu rsikleri minimize edersiniz ancak tamamen ortadan kaldıramazsınız.

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/lib64/php/modules/memcached.so' - libmemcached.so.11: cannot open shared object file: No such file or directory

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: