Jinekomasti Ameliyatı

NEDEN?

Erkeklerin böyle bir ameliyatı istemelerinin çeşitli nedenleri olsa da tüm şikâyetlerin kökeninde memelerin bir erkek için katlanılamaz büyüklüğü yatmaktadır. Büyük memeler her şeyden öte bazı kişilerde sosyal hayatta, giyimde ve ilişkilerde sorunlar yaratabilir. Özellikle ergenlik döneminde bu durum bazen ciddi hayati kısıtlamalara neden olabilir (denize girmeme, beden derslerinden kaçma gibi).

NASIL?

Jinekomasti ameliyatla düzeltilebilir ve sonuçlar tatmin edicidir. Genelde liposuction ve cerrahi eksizyon birlikte uygulanır. Bu kombinasyon sayesinde meme başı çevresinde eskisi kadar büyük izler olmadan çok başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Ameliyat genel anestezi altında yada sedasyon ile yapılır. Ameliyat yaklaşık 2 saat sürer.

NE ZAMAN?

Elbette zamanlama tamamıyla kişilere aittir, ancak karar verme aşamasında bazı gerçeklerin bilinmesinde fayda vardır.

Ergenlik çağında oluşan jinekomastide tedavi zamanlamasını tıbbi gerekçelerden daha çok psikolojik ve sosyal gereksinimler belirler. Jinekomasti çocuğun sosyal ve sportif gelişmini etkiliyorsa, aktivitelerinde bir öz-kısıtlama görülüyorsa tedavi düşünülmelidir.

Ergenlik döneminde ve gençlikte jinekomasti zaman zaman fazla kilo ile birlikte gitmektedir. Burada elbette ideal olan kilo verme ve spor yapmaktır. Unutulmaması gereken bir faktör ise çocuğun kilolu olma olgusu ile yeterince savaşım verdiği ve aynı erkek çocukta büyümüş memelerin bu yükü daha da ağırlaştıracağıdır. Bu gibi durumlarda tedavi biraz öne çekilebilir, çekilmelidir.

KİMLER UYGULAR?

Bu ameliyatı ülkemizde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanları yapabilmektedir. Ameliyatınızın yapılacağı hastanenin koşulları da çok önemlidir. Cerrahınıza konuyla ilgili tecrübesini sormanız mümkün, ancak daha önce yaptığı ameliyatları hastanın yazılı izni olmadığı sürece size göstermesinin yasal olarak olanağı yoktur. Aynı gizliliği kendiniz için de isteyebilirsiniz.

KİME UYGULANIR?

Bu ameliyatı olmayı gerçekten kendisi için isteyen, motivasyonu güçlü, sağlıklı bireyler ideal adaylardır. Birinci derece yakınlarınızın desteğini almanız çok önemlidir ve önerilir.

Tansiyon, damar sertliği ve şeker gibi hastalıklara sahip olan insanlar da bu ameliyatı olabilirler, ancak bu kişilerde ameliyat yerlerinin iyileşmesinde ve ameliyat sonrası dönemde sorunlar çıkabilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar!

Sigara kullanan kişiler her ameliyatta olduğu gibi burada da risk altındadırlar. Anestezi sonrası akciğerlerde sorun çıkabileceği gibi, yara iyileşmesi de sağlıklı bireylere göre daha zor olacaktır. Sigara kullanımı ameliyattan 3 ay öncesinden kesilmelidir.

“Kan sulandırıcı ilaçlar” olarak bilinen antikoagulan ilaçları kullanan hastalar bunları mutlaka doktorlarına bildirmek zorundadırlar. Bu tür ilaçlar ameliyata engel değildir ancak ortalama 10 gün önceden kesilmelidir. Aynı şekilde kullandığınız ağrı kesicileri ve vitaminleri de doktorunuza bildirin çünkü bunlar da (özellikle E vitamini) kanama zamanını uzatabilir.

Bacaklarınızda varis yada daha önce toplardamarlarında tıkanma olan hastalar bunu mutlaka doktorlarına hatırlatmalıdırlar. Ameliyat sırasında yada sonrasında burada oluşan pıhtı akciğerlerinize giderek sağlığınızı tehlikeye sokabilir. Gerekli önlem ve tedavilerle bu risk çok düşük seviyelere çekilebilir. Aşırı kilo ve hareketsizlik, doğum kontrol hapı kullanımı da bu olasılığı arttıran etmenlerdir.

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/lib64/php/modules/memcached.so' - libmemcached.so.11: cannot open shared object file: No such file or directory

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: