Erkeklerde Meme Büyümesi (Jinekomasti)

Nedir?

Erkeklerde memelerin süt bezleri ve yağ dokusundaki artış nedeniyle büyümesidir. Sadece yağ dokusu artışı ile oluşan meme büyümelerine “lipomasti” (yağlı meme) denir.

Neden olur?

Çevremizdeki erkeklerde, hatta eğer erkeksek kendimizde, memelerin normalden büyük olduğunu gördüğümüzde bunun nedenini sıklıkla yağlanma olarak algılarız. Elbette nedenler arasında bu da vardır, ancak diğer olasılıklar da göz önünde tutulmalıdır.

Jinekomasti denilen, erkeklerde meme bezi büyümesinin tanısını koyabilmek için bu durumun kalıcı olması gerekir, zira ergenliğe giren her 100 erkek çocuktan 65 inde geçici meme büyümesi görülebilir. Bu tamamıyla normal bir bulgudur. Nedeni bu yaşlarda oluşan ani hormonal değişikliklerdir. Meme normal biçimine en geç 16-17 yaşlarına kadar geri döner. Bu süreçten sonra da varlığını sürdüren meme büyümesi sıklıkla kişileri çözüm arayışına itmektedir.

Erkeklerde meme büyümesinin görüldüğü bir diğer dönemse yaşlılıktır. Genellikle 50 yaşından sonra kilo alımı ve yaşla birlikte görülen hormonal değişimler sonucunda oluşur.

Bu iki zaman dilimlerinde ortaya çıkan meme büyümesine “fizyolojik jinekomasti” denir. Bir de “patolojik jinekomasti” olarak isimlendirilen meme büyümesi vardır.

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/lib64/php/modules/memcached.so' - libmemcached.so.11: cannot open shared object file: No such file or directory

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: