İyileşmeyen Yaraların Tedavisi Nasıl Olur?

Vurgulanması gerekli olan en önemli konu en iyi tedavinin bu yaraların oluşmasını engellemek olduğudur. Yukarıda bahsedilen tüm durumlarda yara bir kader değildir. Gerekli özen gösterildiği takdirde çok büyük oranla yaralardan kaçınmak mümkündür. Bir kez yara ortaya çıktığında ise tedavisi çok zorlu ve uzun bir süreç gerektirir.

Kronik yaraların önlemden sonra gelen ikinci temel kuralı altta yatan nedenlerin tedavisidir. Yani kan şekeri düzenlemeden diyabetik ayak tedavisi ya da basınç dağılımını kontrol etmeden bası yarası tedavisi mümkün değildir.

Üçüncü kural davranış tedavisidir. Dolaşım bozukluğuna sahip bir insanın sigara içmeye devam etmesi, ya da diyabetli bir hastanın ayaklarına ve ayakkabılarına dikkat etmemesi durumunda o yaraları iyileştirmek mümkün olamamaktadır.

Yaranın bakımı ancak tüm bunlardan sonra anlam taşır. Günümüzde yüksek teknoloji ürünü pansuman malzemeleri ile mükemmel sonuçlar almak mümkün olmaktadır. Ancak bunun içi hasta ve doktorun yeterli sabrı ve özeni göstermesi gerekmektedir. Hiçbir tedavi mucize vaad etmez.

Son olarak cerrahi gelir. Zaman zaman yaraların ölü dokulardan ve akıntılardan temizlenmesi gerekebilir. Buna “debridman” adı verilir. Özellikle bası yaralarında çevre dokuların yara yerine kaydırılması ile yaraların kapatılması sıkça uygulanan bir yöntemdir.

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/lib64/php/modules/memcached.so' - libmemcached.so.11: cannot open shared object file: No such file or directory

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: