Yaralar

Yaralar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yara Nedir?

Yara çeşitli etkenler sonucu doku bütünlüğünün bozulmasıdır. Bu etken bir kesi, yanık ya da enfeksiyon olabilir.

İyileşmeyen Yara Nedir?

Tüm yaraların iyileşmek için belirli bir zamana ihtiyaçları vardır. Bu süre kişinin yaşına, yara oluşma biçimine ve oluşma yerine göre değişir. Bir diğer önemli konu ise yara bakımıdır. Ancak bazı durumlarda tüm bakım ve tedaviye rağmen yaralar beklenildiği sürede iyileşmez, kalıcılık gösterir. Biz bu yaralara kronik (iyileşmeyen) yaralar diyoruz.

İyileşmeyen - Zor İyileşen Yaralar

Kronik hastalıklardan yada hastalıkların getirdiği koşullardan ileri gelen sebepler ile, vucüdun çeşitli bölgelerinde iyileşmeyen ya da iyileşmesi zor olan yaralar görülebilir. Örneğin, şeker hastalığı, damar tıkanıklığı veya yatağa bağımlılık gibi neden bu yaralara yol açabilmektedir. Plastik Cerrahinin uzmanlık alanlarından birisi de yara bakımıdır.

Yara oluşumunun önüne geçilmesi aşamasından itibaren, yaraların bakımına ve takibine kadar Plastik Cerrahi, tedavi sunmaktadır. Yara bakımı tedavisinde, teknolojinin son ürünü pansuman malzemeleri kullanılır. Yara bakımı ve tedavisinde, gerekli görüldüğünde ameliyat desteği yara tedavisinin tüm aşamaları Plastik Cerrahi tarafından gerçekleştirilir.

Yara İzleri

Sağlıklı bir insanda hangi şekilde oluşursa oluşsun tüm yaralar iz ile iyileşir. Cerrahi de bir doku yaralanmasıdır ve izle iyileşir. İyi bir cerrahi teknik ve dikiş atma tekniği izi en fazla azaltabilir ama asla kaybedemez. Oluşan izin miktarı kişiye göre de değişir. Sebebi tam bilinmemekle birlikte bazı ırklarda ve genetik geçişlerde yara iyileşmesi çok kötü bir izle sonuçlanır. Bazen sadece ameliyatın büyüklüğü bile rahatsız edici bir iz için yeterlidir. Diğer bir yara izi nedeni yanıklardır. Plastik cerrahi bir sihir değildir ancak bu gibi durumlarda yapabileceği çok şey vardır.