Yanıklar

Yanıklar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

YANIK NEDİR?

Yanık ısı, kimyasal ajanlar, elektrik ve donma gibi etmenler sonucu oluşan doku hasarıdır. Deri vücudumuzun dış dünyaya karşı olan ilk bariyeri olduğundan yanıklardan da en fazla etkilenen organdır.

YANIK NEDEN OLUR?

Yanık denilince aklımıza kaza gelir. Isı yanıklarına alev, sıcak yüzeyle temas, haşlanma gibi etmenler neden olur. Vücudumuzda yanık oluşturabilecek kimyasal ajanları çok uzaklarda aramamıza gerek yok, mutfağımızdaki lavabo açacağı, banyolarımızdaki tuzruhu diye anılan temizleyiciler, benzin gibi maddeler deri ile yeteri süre temas ettikleri taktirde ciddi yanıklara neden olabilirler. Elektrik yanıklarından evlerde çocuklar ve sanayi sektöründe çalışan yetişkinler etkilenir.

YANIK NASIL OLUŞUR?

Nedenleri değişse de yanığın tek bir temel mekanizması vardır. Vücudumuzdaki tüm işlevler protein denilen yapı taşları ile ilerler. Proteinler belirli bir ısı seviyesinden sonra bozunur ve işlevini kaybeder, yani hücre olur. Proteinin ısıya verdiği tepkinin en güzel örneği saf bir protein kaynağı olan yumurta akının sıvı halden, haşlandığında beyaz, sert bir hale dönüşmesidir.