Melanom Tedavisi Nasıldır?

Melanom tüm deri kanserlerinin %3'ünü oluştururken, deri kanserlerinden dolayı olan ölümlerin %75'inden sorumludur. 1950'den bu yana Melanom'un görülme sıklığı %340 artmıştır.

Bir hastalığın en iyi tedavisi onun ortaya çıkmasını engellemektir. Bu nedenle Melanom'a yol açabilecek risk faktörlerini bilmek önemlidir.

Başlıca tedavi yöntemi cerrahidir. Biyopsinin alındığı nokta patoloji sonucuna göre ortalama 1-3 cm (bu mesafe gerekli durumlarda 5 cm ye kadar uzatılabilir) sağlam deri ile çıkarılır, oluşan doku eksikliği sıklıkla deri yaması ya da doku nakli ile kapatılır.

Tedavide önemli olan konu bölgenin lenf dolaşımıdır zira Melanom lenf yoluyla yayılma eğilimine sahiptir. Çok erken yada çok geç yakalanan vakalar hariç lezyona en yakın alandaki lenf düğümleri temizlenirdi. Örneğin sağ ayak bileğinde Melanom tanısı konulduğunda sağ kasık bölgesindeki lenf düğümlerinin temizlenmesi söz konusuydu. Ancak bu bölge negatif çıktığında hasta gereksiz yere bir ameliyata maruz kalmış oluyordu.

Yeni uygulamada sentinel lenf nodu (nöbetçi lenf düğümü/bezi) biyopsisi kullanılmaktadır ve şu anda Melanom tedavisinde standarttır. Derinin lenf dönüşü belirli bir yol izler. Melanomun yayılımı da aynı yolu izler. Yani en yakın lenf bezi tutulmadan tümör bir sonraki lenf bezine atlayamaz. Sentinel lenf nodu biyopsisi de bu prensiple çalışır. Melanoma olan bölgeye seçici olarak lenf sıvısıyla taşınan boya yada radyoaktif madde verilir ve bu bölgeden toplanan lenf sıvısının gittiği ilk lenf bezi bulunur. Her ne kadar geçmişte boya kullanılsa da günümüzde radyoaktif madde enjeksiyonu yapılarak daha kesin sonuçlar alınmaktadır. Bulunan lenf nodu negatifse takip eden lenf nodlarının da negatif olma ihtimali %95'dir ve ameliyat o aşamada bırakılır. Eğer sonuç pozitif ise o bölgenin lenf dokusu tamamen temizlenir.

Tüm bunların sonucunda hastalığın evrelemesi yapılır ve onkolog tarafından uygun tedavi önerilir. Evreye göre bu sadece takip olabilir, kemoterapi ve radyoterapi süreci başlatılabilir.

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/lib64/php/modules/memcached.so' - libmemcached.so.11: cannot open shared object file: No such file or directory

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: