Deri Kanserleri

Deri Kanseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Nedir?

Cildi oluşturan hücrelerden menşei alan kanser türlerine cilt kanseri denir. Hangi hücre tipinden çıkıyorsa ismi de ona göre verilir. Derinin üst tabakasını oluşturan epidermisin yassı hücrelerinden çıkan bir kanserse yassı hücreli cilt kanseri (skuamoz hücreli kanser), alt katmanlarından çıkan bir kanserse bazal hücreli kanser, melanin (cildin esmer-siyah rengini veren pigment) içeren hücrelerden (melanositler) menşei alan kanserlere de melanoma denir.

Neden Olur?

Neredeyse tüm cilt kanserlerinin temelinde güneşe aşırı maruziyet yatar. Günümüzde atmosferdeki ozon katmanındaki incelme en fazla suçlanan etken olsa da, değişen yaşam biçimleri de deri kanseri sıklığında ciddi bir artışa neden olmaktadır. İnsanların açık havada geçirdikleri zaman artmaktadır. Eskisi kadar olmasa bile hala bronzlaşmak için saatlerce güneş altında kalınabilmektedir.

Oysa atmosfer güneşten gelen ultraviyole ışınlarının tümünü engelleyemez ve cildimiz güneş kaynaklı radyasyona maruz kalır. Deri melanin içeren hücreleri vasıtasıyla rengini koyulaştırarak (bronzlaşma) bu zarardan korunmaya çalışır ancak devamlı bir şekilde zarar gören hücrelerden bir kısmı kanserleşmeye doğru kayar.

Kimler Risk Altındadır?

Yaşam biçimleri ve meslekleri gereği devamlı bir şekilde güneşe maruz kalanlar büyük risk altındadırlar. Derileri henüz çok hassas olan bebekler ve küçük çocuklar da güneşin zararlı etkilerine çok açıktırlar ve bazı tür deri kanserlerinde çocukluk çağında aşırı güneş maruziyetinin rol oynadığı bilinmektedir.

Açık tenli, renkli gözlü, kızıl-sarı saçlı kişiler güneşe daha hassastırlar, aynı şekilde brozlaşmakta zorluk çeken insanlar da risk altındadır. Bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullanmak zorunda olan kişilerde (organ nakli hastaları gibi) deri kanseri riski daha yüksektir.

Deri Kanserleri Benlerden Mi Çıkar?

Bazı tür benlerin deri kanseri potansiyeli taşıdığı doğrudur. Ancak ortalama bir yetişkinde 30 civarı ben bulunabileceği düşünüldüğünde tüm benlerin alınması çok mantıklı bir çözüm değildir. Bunun yerine benlerimizde aşağıdaki değişiklikler görüldüğünde doktora başvurmalıyız.

Bunlar: Kanama, yara oluşması, kaşınma, renk değişikliği, ani büyüme, sınırlarda düzensizliklerin artması ya da aniden belirmedir.

Benleri aldırmak onları “azdırır” mı?: Elbette hayır, aksine erken müdahale sizlere uzun ve sağlıklı bir ömür getirir.

Deri Kanserlerinin Tedavisi Nasıldır?

Deri kanserinin değişik tipleri olduğundan dolayı tedavi de değişiklik göstermektedir.

Süreç genelde şüpheyle başlar, ancak sadece bakarak tanı koymak her zaman söz konusu olmadığı için zaman zaman küçük bir biyopsi alma ihtiyacı duyulabilir. Klinik yada patolojik, bir kez tanı konulduğu zaman kanserin cinsine göre güvenlik sınırı belirlenir. Güvenlik sınırı deri kanseri çıkarılırken çevreden çıkarılması gerekli sağlıklı doku şerididir. Bu, bazı tiplerde 3-4 mm iken Melanoma olarak isimlendirilen türde 3-4 cm'ye kadar çıkar. En son bahsedilen türde zaman zaman koltuk altı yada kasıktaki bezeleri (lenf nodları) temizlemek gerekebilir.

Kanser küçük ise o bölge uyuşturularak (biz buna lokal anestezi diyoruz) çıkarılır ve sıklıkla dikilerek kapatılır. Eğer çıkarılan parça büyük ise zaman zaman doku kaydırma veya deri yaması gerekli görülebilir.

Ameliyatın büyüklüğüne göre genel anestezi altında da müdahale mümkündür ancak çok seyrek olarak gerek duyulur.

Nasıl korunurum?

Güneşin zararlı etkilerinden korunduğunuz her an aslında deri kanserlerinden de korunuyorsunuz demektir. Özellikle yaz mevsiminde saat 10 ile 15 arası hiçbir güneş koruyucunun koruyucu olmadığını unutmayın ve gölgede kalın.

Bebeklere dikkat! Onların kumsalda bronzlaşmaya ihtiyacı yok! Gelişmek için günde 1 saat tatlı bir gün ışığına razılar.

Kendinizi kontrol edin, bir beniniz şüpheli görünürse doktora başvurun.