Nedir bu meme büyütmede kapsül oluşumu denilen şey?

Meme büyütme işlemi için bir uzmana başvurduğunuzda size mutlaka kapsül oluşumundan bahsedecektir. 

Henüz böyle bir şansı yada fırsatı olmayanlar için: “Nedir bu meme büyütmede kapsül oluşumu denilen şey?”

Vücut  içine konulan her materyale karşı inflamatuvar (akyuvarların rol aldığı) bir tepki geliştirir.  Vücut bu yabancı maddeyi mümkünse enzimler ve bağışıklık hücreleriyle eritmek, yada en azından dışarıya atmak ister.

Bu mümkün değilse, ve konulan madde de vücut bağışıklık sistemini çok huzursuz etmiyorsa o zaman cismin çevresi bağ dokusundan bir kapsülle sarılıp, cisim “hapsedilir”.

Bu tepki istisnasız bütün yabancı cisimlere karşı gösterilir.  Koyulan silikon protez de aslında çok sağlıklı olan bu tepkiden payını alır. Ancak  silikon, bilimsel deyimle “inert” bir maddededir. Yani vücut  tarafından çok büyük bir reaksiyonla karşılanmaz. Beklenen meme protezinin çevresinde ince bir kapsül oluşumudur, ki bu dışarıdan ve hasta tarafından fark edilmez.

 

Ancak proteze ait birşeyler vücudumuzu rahatsız etmeye başladığında, örneğin çevresinde düşük dereceli bir enfeksiyon başlar, yada enzimlerle dış duvarının tahribi sonucunda bağışıklık hücrelerini harekete geçiren bir alt tabaka ortaya çıkarsa, kapsül süreci hızlanmaya ve rahatsız edici boyuta ulaşmaya başlar.

Bir diğer nedense protezin içindeki jel silikonun dışarıya sızmasıdır, ancak çok seyrek görülen bir durumdur.

Yeni nesil meme protezleri ile sızma ve reaksiyon kısmı önemli ölçüde azaltılmıştır.  Titiz ve bilinçli bir cerrahi ile teknolojinin birlikteliği çok yüz güldürücü sonuçlar vermektedir.