Meme Protezleri Dalışa engel olur mu ?

Meme Protezleri Dalışa engel olur mu ?

Meme Protezleri Dalışa engel olur mu ?

Prof. Dr. Orhan Babucçu

Yaz geldi, geçiyor. Geçmişte dalıp da yeni protez ile meme büyüttüren, yada meme protezi olup yeni dalışa başlayacaklar korkmayın dalın, bir sorun olmayacaktır.

  • Kabarcık oluşumu: Bildiğiniz gibi kanda eriyen nitrojen basıncın aniden düşmesi ile (yukarı çıkışta) damarlarda kabarcık haline gelir ve bazen damarları tıkar. buna vurgun deriz. Nintrojen silikon ve serumda da erir, ve yukarı çıkışta protez içinde küçük kabarcıklar oluşabilir, ancak yapılan çalışmalarda dikkate değer bir etkileri bulunamamıştır.
  • Basınç: Sportif dalışlarda 5 atmosferi çok sık geçmeyiz. Protezler, özellikle, yeni jenerasyonlar bu basınca dayanmaktadır. Ancak çok nadir olarak protez duvarı zedelenmişse basınçla beraber silikon sızıntısında artma mümkün. ne yazık ki bu konuda yapılmış bir çalışmaya denk gelmedim.
  • Sepiye: Dalışlarda suyun içinde dengede kalmak çok önemlidir. Eğer protez serum ile doldurulan (Türkiye de pek kullanılmıyor) türdense serum az çok deniz suyuyla aynı özgül ağırlığa sahip olduğundan pek sorun çıkmayacaktır. Silikon protezi olanların ise asıl dalışa geçmeden taktıkları ağırlıkları revize etmelerini tavsiye ederim.
  • Donanımların vücuda uyumu çok önemli. Memelerde çok büyük hacim değişiklikleri olduysa eski BC nizin konforunu dalmadan önce test etmenizde yarar var.

İyi Dalışlar